Twitter   Facebook   FeedBurner   RSS-канал  
Муніципалітет
Публічна інформація
ЦНАП
Звернення громадян
Громадянське суспільство
Служби інформують
Зайнятість
Почесні громадяни
                                     
 Об’яви
12 червня - Всесвітній день боротьби з дитячою працею [09 червня 2023  11:48]

Право на працю визначено ст. 43 Конституції України. Для неповнолітніх громадян законодавство України встановлює спеціальні умови праці. На жаль, багато хто з неповнолітніх не знають, що вони наділені спеціальними законними правами. До того ж, деякі недобропорядні роботодавці використовують нелегальну найману працю, і в результаті неповнолітні залишаються взагалі без належних їм гарантій.

Статтею 32 Цивільного кодексу України встановлено, ще неповнолітніми вважаються особи віком від 14 до 18 років. Перш за все, пунктом 5 ч. 1 ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) встановлено, що з неповнолітніми працівниками трудові договори обов’язково укладаються в письмовій формі. Також неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (стаття 187 КЗпП України).

Обов'язковою умовою є те, що неповнолітніх працівників повинні приймати на роботу лише після попереднього медичного огляду. Надалі такі працівники обов’язково повинні проходити медичний огляд — щороку до досягнення ними 21 року (стаття 191 КЗпП України).

Також слід знати, що для осіб, які не досягли 18 років, при прийнятті на роботу не встановлюється випробувальний термін (ч. З ст. 26 КЗпП України).

Пунктом 1 ч. 1 ст. 51 КЗпП України для неповнолітніх встановлено скорочену тривалість робочого часу: для працівників віком від 16 до 18 років - 36 годин на тиждень, віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 24 години на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці 1 цього пункту для осіб відповідного віку.

Статтею 75 КЗпП України та ч. 8 ст. 6 Закону України «Про відпустки» встановлено, що для неповнолітніх працівників, які не досягли 18-річного віку, тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день. Щорічна основна відпустка повної тривалості надається неповнолітньому працівникові за його бажанням у зручний для нього час. Неповнолітньому працівникові може надаватися щорічна відпустка повної тривалості в перший рік його роботи на підприємстві, навіть якщо він ще не відпрацював шість безперервних місяців на цьому підприємстві. Для цього неповнолітньому працівникові потрібно лише подати заяву (ст. 195 КЗпП України, ст. 10 Закону «Про відпустки»).

КЗпП України та Закон України про охорону праці забороняють залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні; застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах; залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Гарантії щодо праці неповнолітніх зберігаються і під час воєнного стану.

Відповіді на актуальні питання застосування трудового законодавства, зокрема і у воєнний час, можливо отримати на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/, сайтах Держпраці https://dsp.gov.ua та Східного міжрегіонального управління https://smu.dsp.gov.ua, а також на Телеграм-каналі https://t.me/smudsp і сторінці на Facebook Міжрегіонального управління.


1260Версія для друкуНадіслати
Веб-камери міста
Трансляція засідань
Тижневий план
Актуально
пошук
погода
GISMETEO: Погода по г.Славянск
курсИ валют
finance.ua

finance.ua