У зв’язку з закінченням терміну повноважень спостережної комісії при виконкомі Слов’янської міської ради, згідно з рішенням Слов’янської міської ради від 15.03.2017р. № 214 «Про затвердження складу спостережної комісії при виконкомі Слов’янської міської ради» на підставі пункту 12 Положення про спостережні комісії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2004р. № 429 (в редакції затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 № 1042), Рішенням виконавчого комітету Слов’янської міської ради від 06.05.2020 № 764 була утворена спостережна комісія при виконкомі Слов’янської міської ради.
Відповідно до ст. 9 Положення, до складу комісії входять представники громадських організацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та окремі громадяни.
Склад комісії визначений у кількості одинадцяти членів з яких: 1особа – керівник комітету мікрорайону «Лимани», 4 осіби – представники громадських організацій міста (ГО «Слов’янськ-відродження», ГО «Перемога», ГО «Твоя перемога», ГО «Наша допомога»), 3 особи – представники підприємств які безпосередньо працюють з зазначеною категорією осіб: Психолог відділення «Клініки дружньої до молоді», Директор «Центру обліку бездомних громадян с будинком нічного перебування»,Провідний фахівець «Слов’янського міського центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді», та 3 особи – представники Слов’янської міської ради.
Начальник відділу з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Слов’янської міської ради Нікулеско Сергій Борисович є головою спостережної комісії при виконкомі.
Головний спеціаліст-уповноважена особа з питань запобігання корупції Слов’янської міської ради Солод Денис Анатолійович- є заступником голови комісії.
Головний спеціаліст відділу з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Слов’янської міської ради Березка Володимир Вікторович є секретарем спостережної комісії при виконкомі.
Робота спостережної комісії організована за адресою: 84122, Україна, Донецька область, м. Слов’янськ, площа Соборна 2, тел. 062-62-2-77-83, slvogz@ukr.net Спостережна комісія надає допомогу у соціальній адаптації особам, звільненим з місць позбавлення волі, документуванні паспортами громадян України, реєстрації їх місця проживання, організовує контроль за поведінкою осіб вказаної категорії та проведення виховних заходів за місцем їх роботи (навчання) і проживання.
З зазначених напрямків діяльності спостережна комісія керується Конституцією України, Кримінально-виконавчим кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк» та іншими нормативно-правовими актами.
Основними завданнями комісії є:
-
організація громадського контролю за дотриманням прав і законних інтересів засуджених та осіб, звільнених від відбування покарання;
-
організація виховної роботи з особами, умовно-достроково звільненими від відбу-вання покарання, та громадського контролю за їх поведінкою протягом невідбутої частини покарання з метою закріплення результатів виправлення і ресоціалізації;
-
надання допомоги у соціальній адаптації особам, звільненим від відбування покарання та працевлаштування.
Комісія у звітному періоді проводила свою роботу згідно затвердженому плану роботи на 2020 рік. Проведено 12 засідань спостережної комісії, на яких розглянуто та обговорено 43 заплановані питання та заходи.
До участі в роботі комісії залучаються (за згодою) представники місцевої прокуратури, Слов’янського відділу поліції ГУНП в Донецькій області, Слов’янсь-кого міськрайонного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Донецькій області.
Протягом 2020 року Слов’янським відділом поліції ГУНП в Донецькій області по місту поставлено на облік: 505 раніше судимих, з яких:
1. Засуджених до покарання не пов’язаних з позбавленням волі – 336;
2. Звільнившихся з місць позбавлення волі-169, з яких:
- перебувають під адміністративним наглядом -52;
- формально підпадають під адміністративний нагляд – 98;
- раніше засуджених – 3.
В разі виявлення порушень правил адміністративного нагляду, піднаглядні притягуються за ст.187 КУпАП до адміністративної відповідальності.
Продовжуються профілактичні заходи, щодо вдосконалення належної роботи з раніше засудженими. У відділі поліції заведений екран перевірок піднаглядних, в якому відслідковуються результати проведеної роботи, планомірно проводиться індивідуально профілактичні бесіди з особами, засудженими до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі.
Слов’янським міськрайонним відділом філії Державної установи «Центр пробації» в Донецькій області протягом 2020 року поставлено на облік 336 осіб (неповнолітніх - 7) засуджених до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, та притягнутих до адміністративного стягнення.
В тому числі:
-
звільнених від відбування покарання з випробуванням – 249 осіб (неповнолітніх — 7);
-
засуджених до покарань у вигляді громадських робіт – 38;
-
засуджених до покарань у вигляді виправних робіт – 3;
-
засуджено до покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю – 10;
-
засуджених до покарання у вигляді штрафу – 20;
-
притягнутих до адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт –16.
На виконання Постанови КМУ від 01.04.2004 р. № 429 на секретаря спостережної комісії покладено обов’язки щодо відпрацювання повідомлень, отриманих від органів і установ виконання покарань.
Протягом року до спостережної комісії з різноманітними питаннями звернулось 3 особи. Усім зазначеним звільненим, надано роз’яснення діючого законодавства та необхідні консультації.
Згідно з Законом України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк» у разі звернення протягом шістьох місяців звільнених осіб до суб’єктів соціального патронажу, останні невідкладно розпочинають здійснювати відносно таких осіб заходи соціального патронажу на принципах законності та добровільності вибору чи відмови від підтримки, індивідуального підходу, адресності, доступності та відкритості тощо.
Загальну координацію соціального патронажу звільнених осіб віком до 35 років включно здійснює Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді міської ради, а після 35 років – Управління соціального захисту населення.
Комісія тісно співпрацює з правоохоронними органами, Комунальною установою "Центр обліку бездомних громадян з будинком нічного перебування» Слов'янської міської ради" (далі-Установа), Центром соціальних служб сім’ї, дітей та молоді, з іншими службами виконкому, центром зайнятості, службами, відповідальними за роботу з даною категорією осіб, керівниками мікрорайонів, а також громадськими організаціями міста.
Усі особи, які звільнилися з установ виконання покарань та не мають житлової площі, направляються до комунальної Установи.
Комунальною установа „Центр обліку бездомних осіб з будинком нічного перебування Слов’янської міської ради” виконується значна робота щодо соціального захисту бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі.
Протягом 2020 року до установи за допомогою звернулося 11 осіб звільнених з місць позбавлення волі.
З початку 2020 року установою надана особам, звільненим з місць позбавлення волі 1203 соціальна послуга:
-
надано 5 особам, які не мали притулку послуги ночівлі в Будинку нічного перебування (496 ліжко-місць) з забезпеченням постільною білизною, м’яким інвентарем та можливістю отримання соціально-гігієнічних послуг (користування душем та пральнею);
-
в період перебування в Будинку нічного перебування особи, звільнені з місць позбавлення волі отримали 447 обідів;
-
при зверненні до установи 2 осіби забезпечено бувшими у вжитку речами: одягом, взуттям, білизною;
-
відпрацьовано механізм взаємодії установи з лікувальними закладами міста: всі особи, звільнені з місць позбавлення волі, яких взято на облік пройшли ФЛГ - обстеження та обстеження в шкіро венерологічному диспансері, 2 особам організовано консультації лікарів та в подальшому проліковано в стаціонарних відділеннях міста, 3 особи отримали першу допомогу медичною сестрою установи;
-
консультаційні послуги надані всім особам;
-
за клопотанням установи надано одноразову матеріальну допомогу з місцевого бюджету для відновлення документів, придбання ліків та продуктів харчування 5 особам в сумі 3150,75 грн.
При наданні соціальних послуг установа співпрацює з 7 релігійними об’єднаннями громадян, які надають благодійну допомогу.
Протягом 2020 року до закладу надійшли та опрацьовані за дорученням УСЗН повідомлення від:
-
Департаменту соціального захисту населення донецької ОДА щодо 14 осіб, які звільняються з місць позбавлення волі;
-
Слов'янського МРВ філії Державної установи «Центр пробації» в Донецькій області стосовно 33 осіб, які звільняються з місць позбавлення волі;
-
ДУ «Надержинщинська виправна колонія (№65)» Полтавської області стосовно 3 осіб, які звільняються з місць позбавлення волі;
-
ДУ «Селидівська виправна колонія №82 стосовно 1 особи, яка звільняється з місць позбавлення волі.
Із загальної кількості осіб щодо, яких отримана інформація про звільнення - 20 осіб -віком до 35 років. 20 осіб були віком старше 35 років. Протягом 2020 року 5 осіб щодо, яких надійшли повідомлення звернулись за допомогою до установи - користувались послугою ночівлі в Буднику нічного перебування та отримали інші соціальні послуги.
Проблемними питаннями в наданні допомоги бездомним особам звільненим з місць позбавлення волі є:
-
звільнення осіб з місць позбавлення волі без паспортів;
-
в зв’язку з втратою житла та родинних стосунків відсутня реєстрація місця проживання;
-
труднощі пошуку роботи (низький освітній рівень, відсутність кваліфікації, втрачені документи про освіту та трудовий стаж);
-
відсутність соціального житла, яке особи, звільнені з місць позбавлення волі, після закінчення терміну перебування в установі, мали можливість винаймати в подальшому;
-
відсутність для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, не здатних до самообслуговування, закладів для проживання, в період очікування путівки до геріатричного будинку-інтернату або у разі неможливості оформлення в зазначений заклад.
На території міста установи виконання покарань відсутні.