Відповідно до Указу Президента України «Про заходи щодо протидії рейдерству» №542/2019 від 22.07.2019р., з метою забезпечення належного захисту державою суб’єктів права власності і господарювання, ефективної протидії протиправному позбавленню власників їх прав, створення сприятливих умов для ведення бізнесу Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повідомляє наступне.
З набранням чинності Закону України ”Про Державний земельний кадастр” від 7 липня 2011 року №3613-VІ та постанови Кабінету Міністрів України ”Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру” від 17 жовтня 2012 року №1051, було створено єдину державну геоінформаційну систему відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами – Державний земельний кадастр.
Ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до Закону, внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.
Наповнення кадастру відбулося шляхом перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру.
Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Тому з 01.01.2013 року по теперішній час проводиться наповнення, виявлення та виправлення помилок в Державному земельному кадастрі.
Але наповнити Державний земельний кадастр на 100% неможливо, так як велика кількість земельних ділянок була передана у власність, користування, оренду до 2004року. А згідно п. 2 – 4 Розділу VII прикінцевих та перехідних положень Закону України ”Про державний земельний кадастр” земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом.
Внесення інших змін до відомостей про ці земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок.
Тому, враховуючи вищезазначене, доводимо до відома власників, користувачів, орендарів земельних ділянок про необхідність перевірити:
1. наявність інформації про земельні ділянки, які належать їм на праві власності, користуванні в Державному земельному кадастрі.
Якщо виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв'язку із зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель, згідно п. 4 розділу VII прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр».
2. у разі відсутності відомостей про земельні ділянки у Державному земельному кадастрі, власникам, користувачам, орендарям земельних ділянок рекомендуємо внести свої земельні ділянки до Державного земельного кадастру, згідно ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Пункти 118, 121, 122 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 р.№ 523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг».