У процесі господарювання можуть бути різні ситуації – сьогодні ти «на коні» і твоє діло приносить прибуток, а завтра не все врахував і не знаєш, як розрахуватися з кредиторами. І, якщо вже допущений податковий борг, з необачності, або зовсім навпаки, то слід такому боржнику пам’ятати, що у кожному випадку несплати податкової заборгованості відповідно до Податкового кодексу України передбачена передача його майна у податкову заставу.
Що це за «звір» такий – податкова застава?
Право податкової застави виникає:
-
у разі несплати у строки суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
-
у разі несплати у строки суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу;
-
у випадку розстрочення, відстрочення грошового зобов'язання чи податкового боргу – з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань.
Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Так, податковими органами Донецької області з початку 2019 року здійснено опис майна платників, що мають податковий борг, у податкову заставу на загальну суму 120,6 млн гривень.
Згідно рішень Донецького окружного адміністративного суду в рахунок погашення податкового боргу реалізовано заставного майна платників податків на 3,9 млн гривень.
Вимоги щодо змісту та виникнення права податкової застави визначені статтями 88-89 Податкового кодексу України від 02.12.2010 та наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 №586 «Про затвердження Порядку застосування податкової застави контролюючими органами», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2017 року за N859/30727.
ГУ ДПС у Донецькій області