Офіційний вебсайт (портал) Слов’янської міської ВА, Слов’янської міської ради

Версія для друку

Сторінка платника податків

Зарплата «в конвертах» [19 березня 2013  08:24]

Протягом тривалого часу однією з найбільш актуальних проблем в Україні у сфері оплати праці є зарплата «в конвертах». 

Великі підприємства не користуються такою схемою. Водночас середній та малий бізнес ще досить часто використовує зарплату «в конвертах» як засіб навіть не мінімізації, а ухилення від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Основними причинами вищезазначеного явища, є бажання заощадити або просто відсутність елементарної культури ведення бізнесу. 

Утім, врешті-решт від зарплати «в конвертах» страждають як роботодавці, так і працівники. Розглянемо ситуацію з обох боків. 

Загроза для підприємства. 

Передусім необхідно зазначити, що керівник підприємства, установи або організації чи громадянин-суб’єкт підприємницької діяльності за невиплату заробітної плати чи інших установлених законом виплат несе кримінальну відповідальність, передбачену ст. 175 Кримінального кодексу України. 

Тому, виплачуючи заробітну плату «в конвертах», директор постійно повинен бути готовий до перевірки прокуратури чи податкової інспекції. У такому випадку він стає «заручником» працівника, оскільки при конфліктній ситуації останній може створити чимало проблем роботодавцю. 

Крім того, виплачуючи зарплату «в конвертах», роботодавці змушені вести подвійну бухгалтерію, що в жодному разі не сприяє ефективному веденню бізнесу та використанню обігових грошових коштів. 

Необхідно зазначити також, що працівника, який отримує неофіційну заробітну плату, важко притягнути до матеріальної відповідальності, передбаченої КЗпП. За загальним правилом, матеріальна відповідальність працівника обмежена розміром середнього місячного заробітку. А чим менший офіційний розмір заробітної плати, тим менша і відповідальність.

Наслідки виплати зарплати «в конвертах» для працівників 

Досить часто підлеглий опиняється в ситуації, коли він просто змушений працювати на умовах, запропонованих роботодавцем, не усвідомлюючи спочатку негативних наслідків для себе. 

Лише згодом такий працівник розуміє, що, отримуючи зарплату «в конвертах», він фактично позбавлений оплати тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, по безробіттю у випадку втрати роботи, одержання пристойної пенсії в старості, по інвалідності та інших випадках, передбачених законодавством. 

Тобто особа, яка отримує неофіційну заробітну плату позбавлена або обмежена у соціальній захищеності в разі тимчасової непрацездатності, оскільки у цьому випадку лікарняні листи не оплачуються або оплачуються не в повному обсязі. Також досить часто не проводяться страхові виплати в разі настання нещасного випадку на виробництві, працівник не отримує в повному обсязі допомоги по безробіттю у разі скорочення. І звичайно, йому не варто розраховувати на банківський кредит. 

Крім того, нелегальна заробітна плата – це частіше за все відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантій на безпечні та здорові умови праці, права на відпочинок тощо. Працівникам потрібно пам’ятати, що роботодавець може в односторонньому порядку змінити розмір заробітної плати «в конверті», мотивуючи це зміною, наприклад, прибутковості бізнесу. Апелювання до порядності власника навряд чи призведе до позитивного результату. 

Якщо у вас є інформація про виплату зарплати в «конверті», повідомте про це податківців за телефоном: 2-31-89. 

Слов'янська ОДПІ , відділ взаємодії із ЗМІ та громадськістю


© 2005 - 2021 Слов’янська міська ВА // Використання матеріалів - тільки з посиланням на сайт www.slavrada.gov.ua