Офіційний вебсайт (портал) Слов’янської міської ВА, Слов’янської міської ради

Версія для друку

Сторінка платника податків

Особенности оформления налоговых накладных [15 травня 2012  11:51]

10.05.2012 року начальником відділу взаємодії із ЗМІ та громадськістю Слов‘янською ОДПІ Донецької області ДПС Головчанською А.В. проведено «гарячу лінію» з питань податку на додану вартість. Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії. 

1. Чи можна в податковій накладній у графі «Назва товару» зазначати назву товару (імпортні книги іноземних авторів) без перекладу українською мовою? Яким чином і на підставі яких документів здійснити переклад назви товару, якщо це іноземний автор і книжку викладено мовою оригіналу? 

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 14.12.99 р. № 10рп/99 положення частини першої ст. 10 Конституції України, за яким «державною мовою в Україні є українська мова», треба розуміти так, що українська мова як державна є обов’язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п’ята ст. 10 Конституції України). 

А тому платник податку при виписуванні податкової накладної повинен заповнювати її державною мовою. Це передбачено і п. 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. № 1379 (за текстом — Порядок № 1379). При цьому у разі неможливого перекладу з іноземної мови торгової марки або найменування товару державною мовою та з метою збереження ідентифікації такого товару в податковій накладній у графі 3 «Номенклатура постачання товарів/послуг продавця» допускається зазначати назву торгової марки та у вигляді абревіатури номенклатуру товару без перекладу його державною мовою.
При цьому при здійсненні постачання різних товарів слід враховувати їх назви та класифікацію згідно з УКТ ЗЕД. Так, наприклад, при постачанні друкованої продукції назвою товару буде «Книжка», або «Брошура», або «Журнал», а не назва друкованого твору чи ім’я його автора. 

Це питання роз’яснено в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПС України від 16.02.2012 р. № 127 (надруковано у «Віснику» № 8/2012). 

2. Що таке «заголовна частина» податкової накладної? Цей термін вживається в останньому абзаці п. 2 Порядку № 1379. Чи вважатиметься заповненою з порушеннями податкова накладна, якщо показники заголовної частини вирівняно не по правому полю? Чи обов’язково податкова накладна має бути оформлена в «альбомному» форматі? 

Заголовна частина податкової накладної — це та її частина, в якій містяться відомості про покупця і продавця, дата її виписки і порядковий номер, тобто частина перед таблицею, в якій зазначаються показники поставки (номенклатура товарів, кількість, ціна товару та обсяги постачання тощо). 

Вирівнювання показників заголовної частини податкової накладної по правому полю не є самостійною ознакою для визнання такої податкової накладної недійсною чи заповненою з порушенням. Вирівнювання показників по правому полю запропоновано насамперед для цифрових показників (індивідуальні податкові номери продавця та покупця, номери свідоцтв) з метою уникнення помилок при їх заповненні. 

Наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. № 1379 «Про затвердження форми податкової накладної та порядку заповнення податкової накладної» (за текстом — наказ № 1379) не затверджено ні формату, ні розмірів податкової накладної (для порівняння, наказом Мінфіну України від 25.11.2011 р. № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» встановлено формат декларації з ПДВ (п. 4 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ)), тому вимога щодо оформлення податкової накладної виключно в «альбомному» форматі є безпідставною. 

3. Чи потрібно ставити нулі в номері податкової накладної або в номері філії, якщо такий номер є меншим за відведену кількість клітинок? 

Порядковий номер податкової накладної визначається відповідно до її номера в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних і не повинен містити ні літер, ні інших символів (п. 3 Порядку № 1379). 

При складанні податкової накладної філією чи структурним підрозділом платника податку порядковий номер податкової накладної встановлюється з урахуванням присвоєного числового номера і визначається числовим значенням через дріб. У чисельнику порядкового номера податкової накладної проставляється порядковий номер, а в знаменнику — числовий номер філії чи структурного підрозділу. 

Такий числовий номер формується без додавання нулів, літер чи інших символів. 

Відділ взаємодії із ЗМІ та громадськістю Слов‘янської ОДПІ Донецької області ДПС


© 2005 - 2021 Слов’янська міська ВА // Використання матеріалів - тільки з посиланням на сайт www.slavrada.gov.ua