Ботулізм – гостре, тяжке захворювання із групи харчових отруєнь, що супроводжується ураженням центральної нервової системи, паралічем та парезом окремих м'язів. Місцем постійного проживання збудників є ґрунт, з якого вони потрапляють на гриби, свіжі фрукти, овочі, у воду, а потім у кишечник риб тощо.
Неодмінною умовою для розвитку цих бактерій є відсутність кисню, що може відбуватися в герметично закупорених банках, в товщі погано прокопчених окістів, в'яленої риби. Накопичення токсину в харчовому продукті твердої консистенції має гніздовий характер, тому частина людей, які вживали такий продукт, може захворіти, а частина – ні. Більшість консервів є гарним живильним середовищем для розмноження палички ботулізму. До них насамперед належать кабачкова та баклажанна ікра, консервовані буряки та морква, м'ясні, рибні, грибні консерви.
Токсин, що виробляється паличками ботулізму, за силою дії перевершує всі інші бактеріальні токсини та хімічні отрути. Він стійкий до дії довкілля і руйнується лише при кип'ятінні протягом 10-15 хвилин.
Інкубаційний період при ботулізмі становить 6-8 годин, але може тривати 8-10 днів. Найчастіше ботулізм починається гостро. З'являється нездужання, м'язова слабкість, запаморочення, біль голови, сухість у роті. У початковому періоді може спостерігатися нудота, блювання, іноді біль у животі. Протягом перших двох діб захворювання з'являються порушення зору: пелена або сітка перед очима, тремтіння очних яблук, опущення повік, двоїння в очах. Голос стає слабким, ковтання та дихання утруднене. При тяжкому перебігу хвороби настає виражений розлад дихання. Розлад та зупинка дихання – найпоширеніші причини смерті при ботулізмі.
Ефективним засобом лікування є антитоксична протиботулінічна сироватка.
Для того, щоб уникнути захворювання, необхідно дотримуватися всіх заходів профілактики:
-
не рекомендується консервувати у домашніх умовах гриби, м'ясо, рибу, зелень;
-
для консервування треба використовувати лише свіжі фрукти та овочі, неприпустимо консервувати лежачі, зіпсовані плоди;
-
необхідно ретельно мити овочі та плоди (якщо їхня поверхня забруднена землею, користуватися при митті щіткою);
-
суворо дотримуватись правил стерилізації банок, кришок та режиму теплової обробки продуктів у домашніх умовах;
-
зберігати домашні консерви за низьких температур. Також слід пам'ятати, що бомбаж кришки консервів є свідченням небезпеки продукту. Необхідно обов'язково відбраковувати та знищувати бомбажні (здуті) банки;
-
не рекомендується купувати на ринку (з рук) консервовані та приготовлені в домашніх умовах консервовані гриби чи овочі у банках із закатаними кришками.
Оскільки до ботулінічного токсину особливо чутливі діти, їм не можна давати консервовані в домашніх умовах продукти, не піддавши їх попередній термічній обробці.
Завідувач відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Слов’янської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Павло ЧУКАНОВ