Весно-літній період, коли багато людей працює у полі, порається у садах і на городах, зростає небезпека заразитися збудником працю. Правець – це гостре інфекційне захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Токсини збудника правцю є сильною біологічною отрутою, яка уражає людину, а також майже всіх теплокровних тварин – коня, корову, вівцю, козу, собаку, кроля, морську свинку, білу мишу та ін. Саме травоїдні тварини і людина є носіями збудника правцю. Можна інфікуватися правцем при потраплянні бруду у рану або поріз (травмування гострими предметами, уламками деревини), внаслідок опіків, відморожень та укусів тварин. Від людини до людини це захворювання не передається.
Перші симптоми правця:
-
спазми м’язів обличчя, зокрема – стиснення щелеп, “витріщання” очей;
-
м’язові спазми – часто в шлунку;
-
судоми м’язів спини, болісна напруга у всьому тілі;
-
проблеми з ковтанням, неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм), ускладнення дихання;
-
головний біль;
-
лихоманка та надмірне потовиділення;
-
зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;
-
ламкість кісток.
В подальшому клінічний перебіг хвороби характеризується клініко-тонічними судомами під час яких не рідко може припинитися дихання та робота серця.
Екстрена профілактика правця передбачає первинну хірургічну обробку травмованих тканин і створення імунологічного захисту організму людини при допомозі правцевого анатоксину або шляхом одночасного введення правцевого анатоксину і протиправцевої сироватки або імуноглобуліну.
Екстрена профілактика правця показана при:
-
травмах з порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
-
опіках та відмороженнях (термічних, хімічних, радіаційних) ІІ-ІV ступеня;
-
проникних пошкодженнях шлунково-кишкового тракту;
-
пологах поза медичними закладами;
-
позагоспітальних абортах;
-
гангрені або некрозі тканин будь-якого стану, абсцесах;
-
укусах тваринами.
Профілактика правця.
Єдиний спосіб захистися від правця — вакцинація.
Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку роблять за віком 4 рази: у 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, дифтерії, правця у 6 років та 16 років, потім кожні 10 років.
Оскільки правцева паличка проникає в організм через рану, слід передусім дотримувати правил щодо профілактики травми, навіть дрібних.
Під час весняно-літнього сезону слід ходити взутим особливо під час роботи на городі, у саду, користуватись рукавицями. За шкірою рук і ніг слід ретельно стежити – не допускати саден, тріщин. На заводях, різноманітних видах транспорту, при роботі з механізмами необхідно неухильно виконувати правила техніки безпеки.
Люди повинні знати про необхідність звернення за медичною допомогою при отриманні травм, навіть незначних, особливо при забрудненні рани землею, а також при укусах тваринами.