Багато міжнародних організацій надають підтримку українцям, що постраждали від війни. На жаль, цим користуються і шахраї, які, маскуючись під відомі медіа чи міжнародні організації, виманюють у людей гроші.
Які ознаки можуть свідчити про те, що оголошення про грошову допомогу не є правдивим? Зберігайте декілька правил, на що потрібно звернути увагу, щоб не дати ввести себе в оману та не передати свої дані нечесним людям.
1. Шахраї обіцяють значні кошти, що зазвичай перевищують розмір грошових виплат від міжнародних організацій. Наприклад, часто це не менше 9 000 гривень.
2. В оголошеннях є згадки про соціальні програми від відомої організації, як-от ООН, ЮНІСЕФ, чи Європейська комісія.
3. На зображеннях, що ілюструють такі оголошення, можуть використовувати яскраві кольори для написів, аби точно привернути увагу. Можуть також зазначати назви якихось офіційних документів «Підписано новий закон», «Згідно з Постановою №…», але часто назви і номери документів не будуть збігатися із тим, що зазначено у тексті. Якщо знайти такі документи не вдається, такій інформації не варто вірити.
4. Використані логотипи знаних медіа та міжнародних організації на зображенні. Це робиться для того, щоб додати достовірності. Відомі медіа імітуються і на аватарках сторінок-авторів оголошень.
5. Назва сторінки-автора оголошення у соціальній мережі – невідома і сумнівна, незважаючи на усі логотипи, які використані. Якщо ж вона і нагадуватиме відомі установи чи організації, то не міститиме синьої пташки, що свідчить про верифікацію сторінки. Дивну назву мають і сайти, на які ведуть шахрайські оголошення.
6. Текст поста – короткий, без зайвої інформації, фактично дублює те, що на зображенні. Його головна мета – привести на сайт із опитувальником.
7. Коментарі під постом переконують у достовірності новини: що нібито чули про таке в новинах, це звичайна перевірка даних, гроші можуть надійти на картку із запізненням, не варто хвилюватися. Такі повідомлення – схожі між собою і написані ботами.
8. Опитування на сайті, на які привели оголошення, мають від декількох до кількох десятків питань, але в результаті стосуватимуться персональної інформації (де ви живете, з ким, який маєте дохід, телефон і т. д.). Наприкінці, вам нібито нараховують значну суму в 10-20-50 тисяч гривень і просять ввести дані своєї картки: номер, CVV-код та термін дії, чи просять просто сплатити за якісь послуги, наприклад юридичні. Таким чином шахраї отримують доступ до вашого банківського рахунку.
Запам’ятайте, ці дані – ваші персональні, і їх ні в якому разі не можна розголошувати стороннім особам.
Дізнатися більше про персональні дані та як безпечно користуватись соціальними мережами без шкоди для них можна, наприклад, у курсі на платформі Дія.Цифрова освіта https://osvita.diia.gov.ua/courses/personaldata
Дізнатися, чи можете ви отримати допомогу від міжнародних організацій, можна на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України єДопомога https://bit.ly/e_dopomoga
На цій же платформі можна залишити заявку на фінансову підтримку https://aid.edopomoga.gov.ua/